fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

PiS krok po kroku zawłaszcza samorząd 

- PiS zawłaszcza samorząd, co skutkuje tym, że lokalne społeczności są coraz mniej samorządne – mówiła wiceprezydenta Łodzi Małgorzata Mokswa-Wodnicka po zakończeniu konferencji „Silny samorząd to silna Polska”, która odbyła się Sali Kolumnowej Sejmu. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządu lokalnego z całego kraju, którzy postulowani zmianę filozofii współdziałania państwa i małych ojczyzn. Jak podkreśliła według polityków tej partii najlepiej byłoby, gdy małe ojczyzny byłyby „zarządzana przez Jarosława Kaczyńskiego z ulicy Nowogrodzkiej”

- A przecież samorząd terytorialny wykonuje zadania, które są kluczowe dla codziennego życia obywateli. Przedszkola, szkoły podstawowe, komunikacja, podstawowa opieka zdrowotna - wszystkie te usługi publiczne organizują małe ojczyzny. Niestety PiS ograbia samorządy z pieniędzy i upolitycznia je. Nie ma na to zgody Lewicy – mówił przewodniczący KP Lewica Krzysztof Gawkowski

- Samorządowcy z całej Polski skarżą się na PiS, przede wszystkim chodzi o pieniądze oraz o uznaniowość, jeżeli chodzi o wsparcie różnego rodzaju instytucji. Jeżeli np. w Wielkopolsce PiS ma gorsze notowania, to z Totalizatora Sportowego idzie tam tylko 16 mln zł, ale na Podkarpacie, gdzie ta partia ma lepsze wyniki, Totalizator przekazuje 106 mln zł – mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy.  

- Najgorsza jest jednak zawiść PiS-u w stosunku do samorządów, które dzisiaj cieszą się zaufaniem Polek i Polaków. Dlatego też zleca im zadania, które mają powodować, że będą traciły w oczach mieszkańców – podkreśliła. 

Anna Mackiewicz, radna miasta Bydgoszcz, zwróciła uwagę, że wielu parlamentarzystów nie umie współpracować z lokalnymi społecznościami. - Posłowie Lewicy nie mają problemy, aby spotkać się z danymi wójtem czy burmistrzem, aby rozwiązać jakiś problem – podkreśliła. Jak zaznaczyła przedstawiciele innych klubów nie mają takiego zwyczaju. Mackiewicz zwróciła również uwagę na mnogość zespołów parlamentarnych, które zajmują się jakimś problemem związanym z danym województwem, jednakże okazuje się, że przedstawiciele różnych klubów „nie chcą w nich ze sobą współpracować”. - Jednocześnie wiele aktów prawnych dotyczących jest przyjmowanych bez udziału samorządowców, chociaż ich dotyczą – stwierdziła. Jej zdaniem zaprzecza to idei konsultacji oraz oznacza to, że samorządy nie są „traktowane poważnie.  

- Lewica ma receptę na uzdrowienie tej sytuacji – poinformował Krzysztof Gawkowski. Sprawny transport publiczny, 300 tysięcy nowych mieszkań na wynajem, dobra edukacja szkolna, zwiększenie liczby żłobków - to wszystko będzie możliwe, jeżeli w Polsce zmieni się podejście do samorządów, a do tego potrzebne są jasne zasady finansowania małych ojczyzn. Lewica proponuje zwiększenie udziału jednostek samorządu terytorialnego w podziale podatku PIT, finansowanie wynagrodzeń nauczycieli z budżetu państwa, a także zagwarantowanie środków na realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego programów zleconych przez rząd. 

- To co jeszcze jest potrzebne, to zwiększenie udziału młodych ludzi w pracach samorządów, ich głos powinien być słyszany i respektowany. Wszystkie rady i sejmiki młodych powinny współdecydować o małych ojczyznach – mówiła posłanka Anita Kucharska- Dziedzic. Jak podkreśliła w innym wypadku młodzi ludzie wciąż będą uciekać z małych miejscowości do dużych metropolii lub za granicę. 

Deklaracja samorządowców i samorządowczyń Lewicy

Samorząd terytorialny w Polsce od lat cieszy się ogromnym zaufaniem. Mieszkanki i mieszkańcy wspólnot lokalnych widzą i doceniają pracę u podstaw, inwestycje lokalne oraz oddolne inicjatywy. Najwyższy czas aby współpraca między rządem a samorządem przebiegała na partnerskich zasadach.

Zgodnie z Konstytucją RP jednostki samorządu terytorialnego powinny mieć gwarancję udziału w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań. Ta konstytucyjna zasada nadal oczekuje na wprowadzenie w życie. My, samorządowcy i samorządowczynie Lewicy z całej Polski oczekujemy wzmocnienia niezależności jednostek samorządu terytorialnego - w szczególności poprzez stabilne źródła finansowania.

Fundamentem właściwej współpracy rządu i samorządu terytorialnego powinien być nie tylko właściwy podział zadań, ale również środków. Dlatego popieramy postulaty zgłaszane przez Klub Parlamentarny Lewicy:

  • o zwiększeniu udziału jednostek samorządu terytorialnego w dochodach z podatku dochodowego od osób fizycznych;

  • o ustaleniu zasady ścisłego powiązania zadań samorządu terytorialnego z finansowaniem z budżetu państwa;

  • o finansowaniu wynagrodzeń nauczycieli wprost z budżetu państwa;

  • o zapewnieniu powszechnego dostępu do opieki żłobkowej z udziałem finansowania budżetu państwa;

  • o wprowadzeniu programu budowy 300 tysięcy mieszkań na wynajem zbudowanych na fundamentach realnej i partnerskiej współpracy rządu i samorządów;

  • o zagwarantowaniu dofinansowania z budżetu państwa do lokalnych i regionalnych linii autobusowych i kolejowych.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem